Nehodovost v České republice

Každý den můžeme v televizních zprávách, na internetu či v novinách číst o dopravních nehodách. Dbát o bezpečnost na vozovce je velmi důležité. Nehody často končí trvalými následky nebo smrtí. Myslete na to vždy, když usedáte za volant.

Nehodovost a její příčiny

Pozitivní zprávou je, že v roce 2010 zemřelo na silnicích v České republice méně lidí než v předchozích letech. I tak číslo 749 není malé, zvlášť když si nepředstavíme jen číslo, ale skutečné lidské životy.

Nejčastější příčinou dopravních nehod je nepřiměřená rychlost, která navíc umocňuje následky nehod. Řidiči si také často neuvědomují stav vozovky a nepřizpůsobí mu svou rychlost. Nevyplácí se také podceňovat technický stav svého vozidla.

Mnozí řidiči usedají za volant s nějakou tou promilí v krvi. I když se člověk necítí opilý, je třeba si uvědomit, že i malé množství alkoholu má vliv na naše motorické schopnosti a postřeh.

Pozor si dejte také na zbytkový alkohol. Pokud den před tím, než někam jedete, více popíjíte, nevyjíždějte nikdy hned po ránu. Řidiči by měli mít alkoholtester, který jim dá spolehlivou odpověď na to, zda mohou usednout za volant.

O alkoholtesteru

Alkoholtester (neboli dechový analyzátor) je měřicí přístroj, který informuje osobu, jaké množství alkoholu se nachází v jeho krvi. Jak je možné, že se z dechu dá poznat alkohol přítomný v krvi?

V plicích dochází k přímému kontaktu krve s vdechnutým vzduchem. Do krve se váže kyslík a uvolňuje se z něho oxid uhličitý a jiné plyny a páry včetně alkoholu.

Měření umožňuje citlivé čidlo, které zpracovává a vyhodnocuje údaje pomocí mikroprocesoru.

K měření přistupujte nejméně 30 minut po konzumaci alkoholu. Chcete-li mít jistotu, že alkoholtester bude měřit spolehlivě, nechte ho kalibrovat. To vás vyjde na 100 – 500 Kč.

Dejte si také pozor na levné alkoholtestery, které neumí naměřit nulovou hodnotu, a tak s nimi nikdy nemáte jistotu, že můžete usednout za volant.