Používejte bezpečnostní pásy

O bezpečnostních pásech

Bezpečnostní pás je zařízení, které umožňuje pasažérům vozidla jejich větší bezpečnost. Výrazně dokáže snížit následky případné autonehody. Pomocí něho jsou řidič a spolujezdci poutání k sedadlu. Patří mezi zádržné bezpečnostní systémy.

Používání bezpečnostních pásů je upravené zákonem 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích a je povinné. Nebudete-li mít bezpečnostní pás při silniční kontrole, dostanete pokutu a ztratíte dva body.

Pásy jsou různé. Dělíme je na typy podle počtů bodů. Máme dvoubodové až sedmibodové. V autě se nejčastěji setkáme s tříbodovými a dvoubodovými pásy. Nejúčinnější jsou bezpečnostní pásy do rychlosti 50km/hod. Nejlepší je používat je v kombinaci s airbagem. Pokud budete mít v autě airbag a nepřipoutáte se, můžete následky nehody naopak zhoršit.

Nepoužívat bezpečnostní pás se nevyplatí. Uvádí se, že nepřipoutané osoby na předním sedadle umírají 6krát častěji než připoutané osoby.

Poutejte se správně

A jak se správně poutat, aby vaše bezpečnost byla co největší. Důležité je upravit pás tak, aby jeho spodní část byla nízko a pevně přes vaše boky. Upevnění pásu by mělo vést přes rameno a hruď. Pás nesmí být umístěn za záda nebo pod paží. Mohlo by vás to v případě nárazu ohrozit na životě. Zkontrolujte také, zda nemáte pod pásy tvrdé a ostré předměty, které by vám v případě nehody mohly způsobit zranění.